ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Uznanie przedmiotu lub substancji za produkt uboczny niebędący odpadem.Drukuj informacjęSprawa: Uznanie przedmiotu lub substancji za produkt uboczny niebędący odpadem.

Szczegóły informacji

Uznanie przedmiotu lub substancji za produkt uboczny niebędący odpadem.

Wydział: Departament Środowiska

Ogłoszono dnia: 2018-02-07 15:34:06

Termin załatwienia

W ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia kompletnej dokumentacji, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach nie później niż w ciągu dwóch miesięcy. Do powyższych terminów nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

Miejsce załatwienia

Pocztą na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze
ul. Podgórna 7
65-057 Zielona Góra
lub osobiście w Kancelarii Ogólnej - parter (przy wejściu głównym do Urzędu)
 
Uwaga:
Organem właściwym do załatwienia sprawy jest marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce wytwarzania przedmiotu lub substancji przewidzianych do uznania za produkt uboczny.

Telefon kontaktowy

(068) 45-65-597

Adres e-mail

sekretariat.dsr@lubuskie.pl

Sposób załatwienia

  • Marszałek województwa, w drodze decyzji wydawanej po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska właściwego ze względu na miejsce wytwarzania przedmiotu lub substancji, potwierdza spełnienie warunków uznania za produkt uboczny albo stwierdza niespełnienie tych warunków.
  • Przed wydaniem opinii wojewódzki inspektor ochrony środowiska może przeprowadzić kontrolę w zakresie objętym zgłoszeniem. W kontroli, może uczestniczyć marszałek województwa.
  • Kontrola wstrzymuje bieg terminu do wydania opinii.
  • W przypadku negatywnej opinii wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska marszałek województwa wydaje decyzję stwierdzającą niespełnienie warunków uznania za produkt uboczny.

Miejsce odbioru

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze
ul. Podgórna 7
65-057 Zielona Góra

Wymagane Dokumenty

  • Zgłoszenie uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny, które powinno zawierać:
  1. imię i nazwisko lub nazwę podmiotu oraz adres zamieszkania lub siedziby,
  2. numer identyfikacji podatkowej (NIP),
  3. określenie miejsca wytwarzania przedmiotu lub substancji przewidzianych do uznania za produkt uboczny,
  4. wskazanie przedmiotu lub substancji przewidzianych do uznania za produkt uboczny oraz ich masy,
  5. opis procesu produkcyjnego, w którym powstaje przedmiot lub substancja, i procesu, w którym zostaną one wykorzystane,
  6. informacje wskazujące na spełnienie warunków, o których mowa w art. 10 ustawy o odpadach.
  • Do zgłoszenia uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny dołącza się dowody potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w art. 10 ustawy o odpadach. Dowodami mogą być w szczególności umowy potwierdzające wykorzystanie przedmiotu lub substancji do określonych celów lub potwierdzające właściwości przedmiotu lub substancji wyniki badań, wykonanych przez laboratoria, o których mowa w art. 147a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.
  • W zgłoszeniu należy wskazać czas na jaki ma być wydana decyzja. Decyzję potwierdzającą spełnienie warunków uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny wydaje się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
  • Do zgłoszenia należy dołączyć także:
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie decyzji administracyjnej,
  • oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa – jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik.
 
Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach - przedmiot lub substancję powstające w wyniku procesu produkcyjnego, którego podstawowym celem nie jest ich produkcja, uznaje się za produkt uboczny niebędący odpadem, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
  1. dalsze wykorzystywanie przedmiotu lub substancji jest pewne,
  2. przedmiot lub substancja mogą być wykorzystywane bezpośrednio bez dalszego przetwarzania, innego niż normalna praktyka przemysłowa,
  3. przedmiot lub substancja są produkowane jako integralna część procesu produkcyjnego,
  4. przedmiot lub substancja spełniają wszystkie istotne wymagania, w tym prawne, w zakresie produktu, ochrony środowiska oraz życia i zdrowia ludzi, dla określonego wykorzystania danego przedmiotu lub danej substancji i wykorzystanie takie nie doprowadzi do ogólnych negatywnych oddziaływań na środowisko, życie lub zdrowie ludzi,
  5. przedmiot lub substancja spełniają szczegółowe warunki uznania danego przedmiotu lub danej substancji za produkt uboczny, jeżeli zostały one określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy o odpadach.

Opłaty

10,00 zł – opłata skarbowa za wydanie decyzji administracyjnej.
17,00 zł - opłata skarbowa w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa.
Opłaty skarbowe należy wnieść z chwilą powstania obowiązku ich zapłaty, tj. z chwilą złożenia zgłoszenia, na rachunek bankowy Urzędu Miasta Zielona Góra:
PKO BP S.A. Nr 83 1020 5402 0000 0002 0248 5258
z adnotacją jakich czynności dotyczy.

Tryb odwoławczy

Od decyzji potwierdzającej spełnienie warunków uznania za produkt uboczny albo stwierdzającej niespełnienie tych warunków przysługuje odwołanie do Ministra Klimatu i Środowiska za pośrednictwem Marszałka Województwa Lubuskiego, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

Uwagi

  • Przepisów art. 11 ust. 1-4 nie stosuje się do przedmiotów lub substancji, które spełniają warunki uznania za produkt uboczny, stanowiących produkty przetworzenia drewna takich jak kora, strużyny, odziomki pomanipulacyjne, wałki połuszczarskie, trociny, wióry, zrębki, zrzyny, szczapy i inne pochodzące z przetworzenia tych produktów, w tym brykiety i pelety, stanowiących mechanicznie przetworzony naturalny surowiec drzewny niezawierający jakichkolwiek innych substancji.
  • W przypadku dokonywania zmian w procesie produkcyjnym, w którym powstają przedmiot lub substancja uznane za produkt uboczny, lub w procesie, w którym są one wykorzystywane, wytwórca przedmiotu lub substancji jest obowiązany do dokonania nowego zgłoszenia uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny.
  • Przedmioty lub substancje, które przestały spełniać warunki i wymagania, o których mowa w art. 10 oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 6, są odpadami.
  • Decyzję potwierdzającą spełnienie warunków uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny wydaje się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach (Dz. U. z 2018 r., poz. 1564) uznanie przedmiotu lub substancji za produkt uboczny, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie ww. ustawy (tj. przed dniem 29.08.2018 r.) wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Podstawa prawna

  • Art. 10 i art. 11 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz. U. z 2022 r., poz. 699);
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.).

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Marszałkowski
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Artur Malec - Dyrektor Departamentu Środowiska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2022-05-10
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Agnieszka Ziółkowska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2018-02-07 15:32:38
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Agnieszka Ziółkowska
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2018-02-07 15:34:06
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Agnieszka Ziółkowska
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2022-05-10 14:28:26
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2265 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony