ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych UWAGA! Obowiązek wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych prowadzonego przez Marszałka Województwa Lubuskiego dotyczy wyłącznie przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą polegającą na przechowywaniu dokumentacji osobowej i płacowej innych pracodawców (np. przejętej dokumentacji na przechowanie po zlikwidowanej firmie). Przedmiotowa działalność może być wykonywana tylko przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (spółkę prawa handlowego) bądź archiwa państwowe lub Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. Obowiązek dokonania wpisu do rejestru przechowawców nie dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą własną firmę i przechowują akta osobowe i płacowe swoich pracowników. Drukuj informacjęSprawa: Wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych UWAGA! Obowiązek wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych prowadzonego przez Marszałka Województwa Lubuskiego dotyczy wyłącznie przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą polegającą na przechowywaniu dokumentacji osobowej i płacowej innych pracodawców (np. przejętej dokumentacji na przechowanie po zlikwidowanej firmie). Przedmiotowa działalność może być wykonywana tylko przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (spółkę prawa handlowego) bądź archiwa państwowe lub Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. Obowiązek dokonania wpisu do rejestru przechowawców nie dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą własną firmę i przechowują akta osobowe i płacowe swoich pracowników.

Szczegóły informacji

Wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych UWAGA! Obowiązek wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych prowadzonego przez Marszałka Województwa Lubuskiego dotyczy wyłącznie przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą polegającą na przechowywaniu dokumentacji osobowej i płacowej innych pracodawców (np. przejętej dokumentacji na przechowanie po zlikwidowanej firmie). Przedmiotowa działalność może być wykonywana tylko przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (spółkę prawa handlowego) bądź archiwa państwowe lub Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. Obowiązek dokonania wpisu do rejestru przechowawców nie dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą własną firmę i przechowują akta osobowe i płacowe swoich pracowników.

Wydział: Departament Organizacyjno - Prawny

Ogłoszono dnia: 2015-08-27 15:01:58

Termin załatwienia

Wnioski o dokonanie wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych są załatwiane w terminie 7 dni od daty wpływu, zgodnie z art. 51ca ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r., poz. 164 z późn. zm.)

Miejsce załatwienia

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
- z dopiskiem "dotyczy wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych" lub osobiście w Kancelarii Ogólnej - parter, pokój 59 (przy wejściu głównym do Urzędu).

Telefon kontaktowy

(68) 45-65-340

Adres e-mail

sekretariat.dp@lubuskie.pl

Wymagane Dokumenty

I. Pisemny wniosek zawierający następujące dane:
 
1) firmę przedsiębiorcy oraz jego siedzibę i adres;
2) numer w rejestrze przedsiębiorców;
3) numer identyfikacji podatkowe (NIP);
4) imiona i nazwiska osób uprawnionych do reprezentowania przedsiębiorcy;
5) określenie zakresu działalności, która ma być objęta wpisem;
6) określenie miejsca lub miejsc, w których będzie wykonywana działalność objęta wpisem i daty jej rozpoczęcia;
7) oświadczenie, że przedsiębiorca w dniu złożenia wniosku:
  • nie ma zaległości podatkowych,
  • nie ma zaległości w zakresie zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • nie figuruje w rejestrze dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego.

II. Wraz z wnioskiem o wpis należy złożyć oświadczenie o treści:
 
" Oświadczam, że:
 
1. Dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych są kompletne i zgodne z prawdą;
2. Znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania, określone w rozdziale 4a ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach"
 
Oświadczenie powinno również zawierać:
 
1) Firmę przedsiębiorcy oraz jej siedzibę i adres;
2) Oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia;
3) Podpis osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.
 
III. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokosci 616 zł.
 

Czas realizacji

Wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych dokonuje się w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze (natomiast w przypadku wezwania do uzupełnienia braków formalnych, czas ten liczy się od momentu uzupełnienia wniosku).

Opłaty

Stosownie do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej. Wysokość opłaty skarbowej wynosi 616 zł, zgodnie z częścią I, ust. 36, pkt 10 załącznika do ww. ustawy.
 
Wpłat należy dokonywać gotówką w kasie Urzędu Miasta w Zielonej Górze, ul. Podgórna 22 lub przelewem na rachunek bankowy Urzędu Miasta Nr: 83 1020 5402 0000 0002 0248 5258, tytułem: wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych.

Tryb odwoławczy

Odmowa wpisu przedsiębiorcy do "Rejestru" następuje w formie decyzji administracyjnej, dlatego też, stronie przysługuje odwołanie za pośrednictwem Marszałka Województwa Lubuskiego do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji - zgodnie z art. 129 § 1 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, w związku z art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa.

Uwagi

  1. Przedsiębiorcy wpisanemu do rejestru jest wydawane zaświadczenie o wpisie zawierające:  firmę przedsiębiorcy oraz jego siedzibę i adres; zakres działalności gospodarczej objętej wpisem; miejsce wykonywania działalności gospodarczej objętej wpisem; datę rozpoczęcia działalności gospodarczej.
  2. Działalność, o której mowa w ust. 1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, może być wykonywana tylko przez przedsiębiorcę będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.
  3. Warunkami wykonywania działalności, w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania, są w szczególności: posiadanie przez przedsiębiorcę bazy organizacyjno-technicznej zapewniającej warunki przechowywania dokumentacji określone w art. 51n ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz właściwe warunki jej udostępniania, posiadanie przez przedsiębiorcę regulaminu usług, które będą świadczone w ramach działalności objętej wpisem, zatrudnianie przez przedsiębiorcę do wykonywania czynności związanych z obsługą dokumentacji osoby posiadającej specjalistyczne wykształcenie i praktykę zawodową, w skład zarządu przedsiębiorcy nie mogą wchodzić osoby, które były karane za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów lub mieniu.
  4. Uprawnienia wynikające z wpisu do rejestru: są niezbywalne; spółki przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, a także spółki podlegającej podziałowi, nie przechodzą na spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną; spółdzielni pracy podlegającej podziałowi lub połączeniu z inną spółdzielnią, nie przechodzą na spółdzielnie powstałe w wyniku podziału lub połączenia. Przedsiębiorcy niewymienionego wyżej podlegającego podziałowi lub połączeniu, nie przechodzą na podmiot powstały w wyniku podziału lub połączenia.
 

Podstawa prawna

1. Ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r., poz. 164 z późn. zm.).
2. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r., poz. 162 z późn. zm.).
3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 z późn. zm.).
4. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2022 r., poz. 2142 z późn. zm.).
5. Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 15 lutego 2005 r. w sprawie warunków przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców (Dz. U. Nr 32, poz. 284).
6. Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 1 kwietnia 2005 r. w sprawie określenia rodzaju wykształcenia uznanego za specjalistyczne oraz dokumentów potwierdzających posiadanie praktyki zawodowej, wymaganych od osób wykonujących niektóre czynności związane z dokumentacją osobową i płacową pracodawców (Dz. U. Nr 68, poz. 596).
7. Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 10 lutego 2005 r. w sprawie określenia maksymalnej wysokości opłat za sporządzenie odpisu lub kopii dokumentacji o czasowym okresie przechowywania (Dz. U. Nr 28, poz. 240).

Załączniki

Pobierz dane XMLSprawa: Wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych UWAGA! Obowiązek wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych prowadzonego przez Marszałka Województwa Lubuskiego dotyczy wyłącznie przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą polegającą na przechowywaniu dokumentacji osobowej i płacowej innych pracodawców (np. przejętej dokumentacji na przechowanie po zlikwidowanej firmie). Przedmiotowa działalność może być wykonywana tylko przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (spółkę prawa handlowego) bądź archiwa państwowe lub Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. Obowiązek dokonania wpisu do rejestru przechowawców nie dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą własną firmę i przechowują akta osobowe i płacowe swoich pracowników. Drukuj informacjęSprawa: Wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych UWAGA! Obowiązek wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych prowadzonego przez Marszałka Województwa Lubuskiego dotyczy wyłącznie przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą polegającą na przechowywaniu dokumentacji osobowej i płacowej innych pracodawców (np. przejętej dokumentacji na przechowanie po zlikwidowanej firmie). Przedmiotowa działalność może być wykonywana tylko przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (spółkę prawa handlowego) bądź archiwa państwowe lub Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. Obowiązek dokonania wpisu do rejestru przechowawców nie dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą własną firmę i przechowują akta osobowe i płacowe swoich pracowników.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Marszałkowski
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Maria Inglot
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2016-02-12
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Tomasz Wróblewski
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2015-08-27 11:24:27
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Maria Inglot
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2015-08-27 15:01:58
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Radosław Pająk
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2024-02-14 09:48:07
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
6521 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony